Historia motoryzacji
Nasze ramki rejestracyjne pasują do każdego samochodu
Wszyscy w większym lub mniejszym stopniu doceniamy motoryzacje. Dzięki samochodom możemy poruszać się znacznie szybciej niż pieszo, a przede wszystkim znacznie dalej. Wiele podróży, które udało się nam odbyć ciągu życia zrealizowaliśmy dzięki postępowi w dziedzinie motoryzacji. Gdyby nie wynalezienie koła, a następnie zrealizowanie pomysłu na stworzenie pierwszego w historii motoryzacji pojazdu nie moglibyśmy dziś cieszyć się pięknymi autami i korzyściami, jakie płyną z możliwości ich użytkowania dla każdej zmotoryzowanej i niezmotoryzowanej osoby. Poniżej znajdziesz kilka słów o historii samochodów, którą warto poznać dla samej idei ich doceniania.
O perypetiach motoryzacji w wielkim skrócie
W VI wieku przed naszą erą zaczęła kreować się historia znanej nam dziś motoryzacji, ponieważ to właśnie w tym okresie czasu wynaleziono koło. Przydało się ono, gdy zauważono że może usprawnić pracę na roli, a także korzystanie z siły napędowej zwierząt, które nie tylko pomagały orać pola, ale też były pierwszym ,,środkiem’’ transportu z jakiego ośmielił się korzystać człowiek. Dopiero w XV wieku naszej ery doszło do odkryć, jakie umożliwiły osiągnięcie takiego poziomu rozwoju motoryzacji, którym możemy cieszyć się współcześnie. Wynalazcy zaczęli odchodzić od używania siły zwierząt jako siły napędowej. Poszukiwano innych jej źródeł, wśród których znalazła się para wodna, powietrze, a w późniejszym okresie czasu benzyna.
Pierwszy model samochodu powstał na terenie Saksonii. Kolejne wielkie odkrycie dokonało się w Holandii na początku XVI wieku, gdy Simon Stevin zaprojektował żaglowóz. Był to bardzo duży postęp w motoryzacji. Wynalazca szedł do przodu w swojej pomysłowości i wpadł na koncepcje przewozów pasażerskich, które znacznie ułatwiły ludziom życie. Należy podkreślić, że krokiem milowym w branży motoryzacyjnej jest moment, w jaki stworzono pierwszy pojazd napędzany przez silnik parowy, co miało miejsce w Francji.
Znalazło swoje ulepszenie na terenie Anglii, gdzie w XIX wieku użyto tego napędu do rozpędzenia tzw. lokomotywy drogowej i przełożyło się na dalsze kształtowanie lokomotyw oraz parowozów. Wracając do motoryzacji odnalezienie wśród wielu koncepcji pomysłu na dobrze pracujący silnik parowy dało początek ulepszonemu poruszaniu się. Z biegiem czasu został on zastąpiony przez silnik spalinowy, który zapewniał kierowcom znacznie większą prędkość. Doceniając potencjał motoryzacji zaczęły powstawać na całym świecie liczne fabryki samochodów.
W Polsce do dziś pamięta się popularnego Fiata 500. Od sumeryjskiego wynalazku koła po śmigające po trasach samochody z najwyższej półki, takie jak Porsche świat potoczył się do przodu. Cały czas szuka się udoskonalonych rozwiązań. Trendem stają się samochody, których napęd jest napędem elektrycznym. Wiele badań prowadzi się nad znalezieniem korzystniejszej dla środowiska naturalnego, ekologicznej benzyny.
Być może kiedyś ktoś wpadnie na pomysł by motoryzacja mogła być napędzana wodą lub powietrzem, co korzystnie wpłynęłoby na otaczającą nas natrę jaka niestety przez przemysł motoryzacyjny jest bardzo mocno niszczona.