Historia broni palnej

Historia broni palnej

Broń palna zdecydowanie nie jest popularna w naszym kraju. Jest to spowodowane oczywiście dość surowym prawem, które bardzo rygorystycznie podchodzi do posiadania broni przez szarego obywatela, nawet jeśli jej celem będzie ochrona osobista. Nie można jednak spierać się z twierdzeniem, że broń palna dość znacząco przyczyniła się do ukształtowania historii ludzkości. Jaka jest zatem historia broni palnej? Proch strzelniczy przywędrował do nas z Dalekiego Wschodu, a konkretniej z Chin. Najpopularniejszą teorią pojawienia się prochu w Europie jest funkcjonowanie Jedwabnego Szlaku.

Ponieważ handel z krajami azjatyckimi rozwijał się, to Europejczycy musieli także przywieźć przez Bliski Wschód proch strzelniczy. Druga teoria sugeruje, że dotarł on na kontynent europejski podczas inwazji Mongołów w pierwszej połowie XIII wieku. Niezależnie od tego, jak produkt ten został przetransportowany do Europy, mamy pewność, że pochodzi on z Azji. W tysięcznym roku naszej ery Chińczycy dysponowali już bronią palną. Za strzelbę służyła im bambusowa rura, która wykorzystywała proch, aby wystrzelić na znaczną odległość włócznię.

Proch bardzo dobrze został przyjęty w Europie. Już pod koniec XIV wieku wyprodukowano małe ręczne działa, które świetnie sprawdziły się w walce na krótki dystans. W końcowych latach XV wieku Imperium Osmańskie używało broni palnej, jako podstawowego wyposażenia piechoty. Pierwszym pistoletem maszynowym świata był MP18.1, stworzony przez Theodora Bergmanna, który został wykorzystany w I wojnie światowej przez armię niemiecką.

Pierwszy karabin szturmowy powstał podczas II wojny światowej. Kolejny raz szlaki przetarli Niemcy, wraz ze swoim Sturmgewehr 44 (StG44). Posłużył on za przykład dla późniejszego ojca wszystkich karabinów: AK-47. Większość broni palnej działa na podobnej zasadzie: pociski wystrzeliwane są energią gazów powstałych ze spalania ładunku miotającego. Obecnie w produkcji znajduje się mnóstwo rodzajów broni, która często służy do ochrony osobistej, ale niestety jeszcze częściej wykorzystywana jest do walki, czy to w wojnach, czy porachunkach gangsterskich.

Z pewnością dużo bardziej zabójcze odmiany broni palnej będą pojawiać się w nadchodzących latach.